Biżuteria, wykonana zgodnie z autorskim projektem, to nie tylko piękny dodatek do codziennej garderoby. To także odzwierciedlenie Twojego charakteru i upodobań. Lubisz robić własnoręcznie ozdoby? Sprawdź, na jakie elementy do tworzenia biżuterii warto się zdecydować, aby dodać jej estetycznej i materialnej wartości.
Jakie elementy ozdobne wybrać do tworzenia biżuterii?
Plastikowe koraliki do tworzenia biżuterii niewątpliwie są tanie i w wielu przypadkach bardzo ładne, ale nie posiadają zbyt wielkiej wartości. Jeśli robisz formy, które wymagają od Ciebie dużego nakładu pracy, zdecyduj się na naturalne kamienie lub perły. Dzięki temu poświęcony na ich wykonanie czas, będzie miał przełożenie w odbiorze końcowego produktu. Ponadto zapewnisz swojej biżuterii trwałość, której nie zagwarantują Ci syntetyczne elementy.
Kamienie naturalne
Kamienie szlachetne i półszlachetne to jeden ze skarbów, którymi obdarowała nas natura. Możesz ich używać jako głównego komponentu projektu. Doskonale uzupełnią także wzory z soutache i formy wykonane w innych technikach. Nieregularna sieczka sprawdzi się w przypadku lekkich kolczyków, a okrągłe, gładkie lub fasetowane formy wpasują w naszyjniki i bransolety. Dzięki niezwykłej palecie barw dają wręcz nieograniczone możliwości zastosowania w pracach rękodzielniczych. Ich niezwykła trwałość zapewnia wykonanym z nich przedmiotom długowieczność i wygodę użytkowania.
Perły naturalne
Pereł nie trzeba nikomu przedstawiać. Od wieków cieszą się ogromną popularnością i nie wychodzą z mody, pomimo upływu czasu. Jeśli Twój projekt zakłada umieszczenie ich w biżuterii, zdecyduj się na naturalne. To prawda, że syntetyczne kuleczki są doskonale okrągłe, a ich kolor jest dopracowany w najmniejszych szczegółach. Nic jednak nie zastąpi prawdziwej perły, nawet jeśli daleko jej do doskonałości. Naturalne ziarna nagrzewają się od skóry i oddają jej ciepło. Dzięki temu stworzona z nich biżuteria jest niezwykle przyjemna w dotyku. Ponadto za każdym oczkiem naszyjnika kryje się tajemnica, która pociąga ludzkość od zarania dziejów. Legend, którymi obrosły naturalne perły, nie zastąpi nawet najdoskonalszy syntetyczny odpowiednik.
Na co zwrócić uwagę, wybierając półfabrykaty do tworzenia biżuterii?
To, jakich elementów użyjesz do wykończenia swojej biżuterii, wpłynie na ostateczny odbiór Twojego projektu. Dlatego też zadbaj o półfabrykaty najwyższej jakości, które dodadzą Twoim ozdobom wartości. Tworzenie biżuterii to zajęcie, które wymaga dużego nakładu czasu i pracy. Nie warto korzystać z półśrodków. Nieodpowiednio dobrane części mogą zniszczyć efekt Twoich starań i zmarnować godziny poświęcone na ich składanie. Obniżą też wartość kompozycji, nawet jeśli użyłaś do jej zrobienia drogich kamieni. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając półfabrykaty?
Praktyczne zastosowanie
Nikt nie lubi walczyć z zapięciem bransoletki czy naszyjnika. Notorycznie zahaczające się o części garderoby bigle, także nie nastrajają pozytywnie. Dlatego wybierając bazowe elementy swojej biżuterii, postaw na ich praktyczne zastosowanie. Prostota i funkcjonalność niewątpliwie podniesie jej wartość w oczach odbiorców. Nie ignoruj jej aspektu użytkowego, bo to on będzie warunkował, czy dobrze się ją nosi.
Trwałość elementów do tworzenia biżuterii
Kolejną istotną kwestią jest jakość części składowych biżuterii. Niezależnie od tego, czy są to zapinki, krawatki czy dekoracyjne zawieszki, powinny charakteryzować się wysoką odpornością na uszkodzenia. Najpiękniejszy produkt zawierający rdzewiejący element, szybko stanie się bezużyteczny. Dlatego stawiaj tylko na wyroby, które nie stracą swojego pierwotnego blasku z czasem. Zdecyduj się na elementy do tworzenia biżuterii wykonane ze stali chirurgicznej, a jeśli chcesz podnieść jej wartość, ze srebra lub złota Gold Filled.
Stal chirurgiczna
Jest powszechnie wykorzystywana w profesjonalnym jubilerstwie. Doskonale sprawdza się także na potrzeby domowego rękodzieła. To stosunkowo tani materiał, który gwarantuje bezproblemowe użytkowanie. Jest niezwykle trwały, odporny na zarysowania i zniekształcenia. Nie rdzewieje z czasem ani nie zmienia koloru, nawet pod wpływem środków chemicznych. Dobrze się nosi na co dzień, łatwo utrzymać go w czystości i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Co więcej, nie blaknie, więc biżuteria z elementami ze stali chirurgicznej na długo zachowa swój pierwotny blask. Mogą ją nosić alergicy, bo nie uczula i jest przyjazna dla skóry.
Gold Filled
Czyste złoto jest stosunkowo drogie, a pozłacane elementy bardzo szybko się ścierają. Stworzono zatem doskonałe rozwiązanie, gwarantujące dobrą cenę i trwałość produktów wykonanych z tego kruszcu. Technologia Gold Filled pozwala na uzyskanie jakościowych półfabrykatów, przy zachowaniu wszystkich właściwości złota. Tak wykonane produkty składają się z dwóch warstw. Materiał bazowy pokryty jest zespolonym z nim na stałe złotem. Połączenie metali sprawia, że warstwa zewnętrzna jest odporna na ścieranie i wyginanie. Dzięki temu, że surowiec zachowuje wszystkie cechy złota, jest całkowicie bezpieczny w codziennym użytkowaniu i nie uczula. Mogą go nosić zarówno alergicy, jak i dzieci. Technologia Gold Filled jest stosunkowo tania, dlatego ceny półfabrykatów są przyjazne dla kieszeni. Zarazem jednak podnoszą w znacznym stopniu wartość rękodzielniczych wyrobów. Elementy wykonane tą techniką zawierają nawet o 100 razy więcej złota niż pozłacane tradycyjną metodą.
Czy warto tworzyć biżuterię?
Wartość własnoręcznie wykonanych produktów jest nie do przecenienia. Możesz je spersonalizować pod swoje potrzeby i cieszyć się z posiadania niepowtarzalnej ozdoby. Możesz także stworzyć unikatowy prezent dla bliskiej osoby, która doceni Twoje zaangażowanie. Wiele osób decyduje się również na sprzedaż swoich produktów. Na pewno tworzenie biżuterii to ciekawe zajęcie, które sprawia wiele satysfakcji. Z myślą o Twoich potrzebach zbudowaliśmy szeroką ofertę produktów niezbędnych do realizowania tego hobby. Zainspiruj się bogactwem barw naszych kamieni i pereł i twórz niepowtarzalne ozdoby!