Jak zrobić naszyjnik z pereł samodzielnie? Zobacz, jakie to proste!

Jak zrobić naszyjnik z pereł samodzielnie? Zobacz, jakie to proste!

Perły to najpiękniejszy dodatek, jaki może zafundować sobie kobieta. Ponadczasowa elegancja perłowej biżuterii przykuwa wzrok i wyróżnia każdą stylizację. Moda na perły trwa wieki i nie zanosi się na zmiany w tym obszarze. Nic dziwnego – perła to symbol doskonałości. Czy wiesz, że piękną, perłową ozdobę masz na wyciągnięcie ręki? Pokażemy Ci, jak zrobić naszyjnik z pereł samodzielnie! Zobacz sama!

Czym są perły?

Perły kojarzą się z wyjątkowością i ekskluzywnością. Nic w tym dziwnego – ich powstawanie to niesamowity proces, w którym natura oddaje to, co jest najcenniejsze. Najprościej zaznaczyć, że perła to wytwór małży, rzadziej ślimaka. Powstaje najczęściej w wyniku reakcji małży na dostanie się do jej wnętrza ciała obcego. Broni się ona przed nim w taki sposób, że pokrywa intruza taką samą substancją, jaka tworzy muszlę. Niegdyś, żeby znaleźć perłę, zwyczajnie wypływało się w morze i szukało zamkniętych skorup małż. To było wielkie wyzwanie, ponieważ wymagało ono otwarcia wielu skorup, w których rzadko można było spotkać perłę. Był to towar bardzo deficytowy, dlatego też perły znane były jako symbol bogactwa i luksusu. Obecnie w powstawaniu pereł bierze udział czynnik ludzki – istnieją specjalne hodowle, w których powstawanie pereł jest całkowicie kontrolowane przez człowieka. Perły, mimo że wydają się okrągłe, wcale takie nie są – mają nieregularny kształt. Nie ma dwóch takich samych pereł pod kątem średnicy czy odcienia. Obecnie na rynku spotyka się różne rodzaje pereł.

Jakie rodzaje pereł można spotkać na rynku?

Potentatem produkcji pereł są zdecydowanie kraje Dalekiego Wschodu. Japonia i Chiny trudnią się hodowlą pereł słonowodnych, które przeważnie przybierają barwę białą, różową lub kremową. Chiny hodują jeszcze perły słodkowodne, które są najpopularniejsze na świecie pod względem wykorzystania w jubilerstwie. Indonezja i Australia także biorą udział w procesie produkcji pereł, a ich wyroby to jedne z najdroższych na świecie. Z kolei perły Thaiti, hodowane w Polinezji Francuskiej, wyróżniają się ciemniejszą barwą.

Perły hodowlane – dlaczego może je mieć każda kobieta?

Dzięki powstaniu ferm hodowlanych perły są szerzej dostępne niż kiedyś. Może sobie zatem pozwolić na nie każda kobieta, która ceni sobie styl, klasykę i chce nosić niebanalną biżuterię. Należy tu zaznaczyć, że perły hodowlane są w 100% naturalne. Różnica polega tylko na tym, że powstają dzięki ingerencji człowieka. Pereł, które powstają zupełnie naturalnie, już się nie wydobywa. Jest to zbyt czasochłonne i zwyczajnie nieopłacalne. Hodowlane mają różne kształty, odcienie i rozmiary, ale czasem, dzięki ludzkiemu czynnikowi, można nieco na nie wpłynąć.

Co musisz mieć do wykonania naszyjnika z pereł?

Uwielbiasz handmade? W takim razie zrób swoją idealną biżuterię samodzielnie! Jeśli nie masz doświadczenia w wykonywaniu tego typu ozdób, warto zacząć od prostego naszyjnika. W naszym sklepie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do zrobienia perłowej ozdoby. Zacznij od projektu! Zastanów się, jaki odcień i kształt pereł ma zdobić Twoją szyję – znajdziesz jasne, ciemne, łososiowe, okrągłe, ryżowe lub nieregularne. Wybierz idealny dla siebie sznur. Wybór rozmiaru pereł zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Perły trzeba na coś nawlec, zatem potrzebujesz nici jedwabnej. Dlaczego? Ponieważ jakikolwiek inny nośnik nie sprawdzi się do końca przy tak małych elementach, jakimi są perły. Nić dostaniesz w komplecie z igłą, która ułatwi Ci nawlekanie. Pozostałe elementy, jakie są niezbędne do wykonania naszyjnika, to przekładki – ich kształt i rodzaj dobierz tak, by pasowały do całego projektu. Kółka łączące, kulki zaciskowe, a także łapaczki również będą Ci potrzebne. Ich rozmiar powinien pasować do pereł. Na koniec potrzebujesz oczywiście zapięcia – my polecamy zapięcie toggle ze złota Gold Filled – doda ono elegancji całemu naszyjnikowi. Nie zapomnij również o przedłużce łańcuszkowej! Z narzędzi będą Ci potrzebne szczypce do biżuterii, a także tacka – żeby elementy potrzebne do wykonania naszyjnika nie zginęły w trakcie pracy.

Jak zrobić naszyjnik z pereł? Instrukcja krok po kroku

Wykonanie naszyjnika rozpocznij od przyszykowania wszystkich potrzebnych elementów. Rozwiń nić jedwabną i zacznij od nawleczenia na nią łapaczki. Następnie na nici powinna znaleźć się kuleczka zaciskowa. Po nawleczeniu ją zaciśnij. Łapaczkę również zaciśnij w taki sposób, żeby oplatała kulkę. Pora na kolejną kulkę. Po tym kroku przystępujemy do najważniejszego elementu, czyli do nawlekania pereł! Ich ilość i ostateczny wygląd naszyjnika ogranicza tylko Twoja wyobraźnia. Możesz użyć kilku rodzajów i kolorów pereł, możesz też zrobić naszyjnik jednolity. Gdy już skończysz, zaimplementuj nakładkę, ale wypukłą stroną do pereł. Następnie nawlecz jeszcze jedną perłę i kolejną przekładkę w taki sposób, by objęła tę pojedynczą. Teraz pora na nałożenie kolejnych trzech pereł. Potrzebna jest w tej chwili kolejna przekładka, nałożona wypukłą stroną. Na naszyjniku musi się teraz znaleźć kolejna pojedyncza perła i przekładka założona wklęsłą stroną. Jak zrobić naszyjnik z pereł? Powtarzaj powyższe czynności do momentu, aż zostanie ostatnia. Za perłą kończącą naszyjnik, zaimplementuj małą kuleczkę, łapaczkę i ponownie kulkę. Zaciśnij ją, a nić, która zostanie, obetnij. Pora na zakończenie naszyjnika. Otwórz kółeczko, dodaj do niego zamknięcie i nałóż na łapaczkę, nie zapominając o dociśnięciu kółka. Do drugiego kółka dołóż przedłużkę i zamknij je. To wszystko – Twój naszyjnik z pereł jest gotowy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl